KRISTÁLYTISZTA, EGÉSZSÉGES
IVÓVÍZ
MINDEN OTTHONBA!
1998 novemberében az MTV Hét című műsorában idéztek dr. Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének előadásából, amely a hazai vezetékes vizek egészségre ártalmas hatására hívta fel a figyelmet.
Köztudott, hogy sok helyütt tisztítatlan csatorna lé, ipari, mezőgazdasági mérgező vegyi anyag ömlik a folyóinkba, és ez megfelelő tisztítás nélkül jut vissza a vízhálózatokba.
Ennek következménye életminőségünk romlása, ami hosszú távon számtalan betegség kialakulásához, civilizációs életkörülményeink miatt, amúgy is túlterhelt immunrendszerünk gyengüléséhez, rosszabb esetben halálos kimenetelű betegségekhez, akár rákhoz is vezethet. Ráadásul a csapvízben található élettelen anyagok elősegítik a vese és epekő kialakulását, lerakódnak az artériákban.
Különösen égető problémává vált ez most az árvizek miatt. Hatalmas területen és mennyiségben keveredett folyóink vize a csatorna lével, és minden anyaggal, mely az áradás útjába került. Az ár levonulása után a fertőtlenítéssel az egyébként is mérgező klórból, hypóból a ,,megszokott" mennyiség sokszorosát adagolták a fertőzések elkerülése miatt ivóvizünkhöz.
Nem kétséges tehát, hogy miért van szükségünk a tiszta, megfelelő ásványi anyag tartalommal rendelkező ivóvízre.
Ráadásul a víz tápanyagokat szállít a sejtekhez, szabályozza a testhőmérsékletet, rugalmassá teszi ízületeinket, fenntartja a sejtek elektromágneses teréhez szükséges elektron és proton szintet. Rugalmas védőburkot von legfontosabb szerveink köré, eltávolítja az anyagcsere során keletkezett mérgeket, párásítja a levegőt.
Már 2% folyadék vesztés után rosszabbodik fizikai teljesítményünk, egyebek között hányingerrel, rossz közérzettel, koncentráló képességünk csökkenésével számolhatunk.
Nagyon fontos tehát, hogy naponta legalább másfél-két liter tiszta vizet fogyasszunk!
A víz tisztításával persze már eddig is több féle módon próbálkoztak ipari és lakossági méretekben egyaránt. Ám a hagyományos szűrők, ha felhalmozzák a szennyeződéseket, egyre kisebb hatásfokkal működnek, sőt az elhanyagolt szűrők felületén megtelepülő baktériumok további mérgező anyagokat termelhetnek, amelyek még ártalmasabbá teszik az ivóvizet. Az egyszerű átfolyó rendszerű szűrés a káros anyagoknak csak egy részét távolítja el, forralásnál pedig csak a baktériumok pusztulnak el, a vírusok, a vegyi anyagok, a nehézfémek megmaradnak. A klórozás ugyan fertőtleníti a vizet, ám ez az elavult technológia káros az egészségre, rákkeltő hatású, nem beszélve arról, hogy a víz szaga és íze kellemetlenné válik tőle.
Mi hát a megoldás? A fordított ozmózis elvén működő víztisztító berendezés megfelelő lehetőséget biztosít az arzén, a nitrát, az ólom, az azbeszt, az izotóp, valamint a vegyszerek, a trihalogén metánok /rákkeltő anyagok/ kiszűrésére.
http://olcsobbuzemanyag.hupont.hu/16/forras-minosegu-ivoviz-a-lakasban